Zakládání společnosti s ručením omezeným
Zakládání společnosti s ručením omezeným
Založení vlastní společnosti může být výzvou každého podnikatele, proto zákonodárce postupně ustupuje náročnosti celého procesu a usnadňuje tak začátky podnikatelům ocitajícím se takzvaně na zelené louce.
Tento článek zahrnuje různé právní aspekty, nad kterými je vhodné se zamyslet pro úspěšné založení společnosti s ručením omezeným.
Obecně k formě společnosti s ručením omezeným
Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenější formou obchodní korporace. Kombinuje prvky kapitálové a osobní povahy. Jednak je zde požadavek na, byť minimální, základní kapitál, tak je zde omezené ručení do výše nesplnění vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku v době vyzvání k plnění. Vlastní struktura společnosti je jednoduchá. Obchodní vedení, tj. jednatel společnosti, se zásadně neoddaluje od svého vnitřního vedení. Vnitřní vedení, valná hromada, složená ze společníků, rozhoduje o zásadních otázkách společnosti.
Založení
Založení společnosti je proces, který je výsledkem postupných právních i faktických jednání. Může se jednat o přípravu obchodní strategie, zvolení způsobu financování, předběžnou lustraci či zásadní rešerši trhu. Nejdůležitější krok je začít s přípravou společenské smlouvy. To lze provést učiněním nabídky účasti ve společnosti ve smyslu adresované nabídky potenciálním partnerům. Zákonodárce ale neopomenul ani založení jednočlenné, resp. jednoosobní společnosti, která představuje výjimku ze zásady společenské smlouvy jako vícestranného právního jednání.
Společenská smlouva
Společenská smlouva má hluboký právní význam, neboť vymezuje nejen základní organizační vztahy ve společnosti, ale také postavení společníků a členů volených orgánů. Jedná se o základ autonomního práva společnosti, který zakotvuje pravidla smluvní povahy pro samotný chod společnosti. Smyslem společenské smlouvy je zřízení společnosti jako samostatného právního subjektu a vymezení účelu její existence. Korporátní (statutární) ustanovení této smlouvy vymezují působnosti orgánů a stanovují práva a povinnosti. Nekorporátní (extrastatutární) ustanovení vážou osoby zainteresované v korporaci, společníky jako smluvní strany.
Je proto očividné, že společenská smlouva je pro společnost existenčně kritická a stojí na ní platnost založení a vzniku. Soud vyslovuje neplatnost společnosti, například pokud chybí obligatorní údaj společenské smlouvy nebo pokud není dodržena zákonem stanovená forma.
Až do konce roku 2021 byla pro sepsání společenské smlouvy nutná návštěva notáře rovnou dvakrát, postupnou digitalizací se výprava na úřady zkrátila. Díky novele notářského řádu vznikne notářský zápis na podkladě videokonference. Zůstala nutnost zajít na živnostenský úřad a do banky. Od počátku roku 2023 se odložila povinnost získání živnostenského oprávnění, a to díky evropské směrnice o digitalizaci. Směrnice stanovuje, že členské státy nemají podmiňovat získání povolení dříve, než může být dokončeno vytvoření společnosti.
Založením společnost nevzniká. Vytváří pouze svůj předobraz. Současně zakladatelům vzniká závazkový vztah. Sdružují se s cílem dát vzniknout společnosti. Vzniká tak mezi nimi obligační loajalita, která se přetransformuje po vzniku na loajalitu korporační. Proto je primární povinností každého zakladatele jednat tak, aby jeho jednání podporovalo vznik společnosti, konkrétně např. splnění vkladové povinnosti a jednání v součinnosti.
Jednání před vznikem společnosti
Jednání před vznikem společnosti je možné. Leckdy přímo nutné, a to především jako příprava na své samotné fungování. Může se tak např. jednat o nájemní smlouvy, smlouvy příkazní či pracovní. Všechna tato jednání, která by byla za společnost činěna před jejím vznikem, podléhají následnému schválení valnou hromadou, která dá najevo, že účinky učiněného jednání přebírá. Pokud dojde ke schválení, uplatní se právní fikce, že společnost je povinna a oprávněna z toho právního vztahu od samotného počátku. Lhůta pro schválení je dána zákonem. Lze ovšem dohodnout při samotném jednání, že pokud společnost jednání nepřevezme, nastane jiný účinek.
Vznik
Samotný proces je zakončen zápisem do obchodního rejstříku, poté lze mluvit o vzniku.
Důsledkem vzniku je, že zakladatel nabude členství ve společnosti a vlastnictví k podílu. Pro společnost s ručením omezeným vznik znamená nabytí právní osobnosti a právní majetkovou autonomii. Nelze odhlédnout ani od nabytí veřejnoprávních povinností, zejm. účetních a daňových. Výhodou založení, významným krokem pro vaše podnikání, může být možnost vytvoření obchodního závodu či udělování prokury.
Závěr
Přejete si hladké založení společnosti s omezeným se společenskou smlouvou vyhovující nejen požadavkům právních předpisů ale i Vám? Provedeme Vás jednotlivými kroky založení a přípravou zakladatelského právního jednání a náležité právní dokumentace.