Nový zákon o veřejných dražbách – platí i pro dosavadní aukce podle občanského zákoníku?

Od 1. ledna nadcházejícího roku vejde v účinnost nový zákon o veřejných dražbách. V souvislosti s tím přichází významné změny, např. zjednodušení získávání živnostenského oprávnění pro provádění dražeb.

V dnešním článku se ovšem budeme věnovat zejména otázce působnosti zákona, tedy kdo a v jakém rozsahu je povinen se zákonem řídit, neboť působnost nového zákona je výrazně širší než dříve. Tím volně navážeme na náš článek z června 2022, ve kterém jsme se věnovali mj. otázce elektronických dražeb a jejich formám.

K dražbám obecně

Existují dva základní typy dražeb, a to dražby dobrovolné a dražby nedobrovolné (nově nazývané jako nucené). Pro dobrovolné dražby doposud platilo, že si pořadatel dražby (dražebník) mohl zvolit, zda se bude dražba řídit občanským zákoníkem, nebo dosavadním zákonem o veřejných dražbách.

Nová právní úprava

Hlavní změnou, která přichází v souvislosti s novým zákonem o veřejných dražbách, je odstranění výše uvedené dvojkolejnosti. Jinými slovy nově je nutné podřadit veškeré aukce a dražby pod režim nového zákona o veřejných dražbách.

Zákon přitom obsahuje velké množství povinností, které musí dražebník a dražba jako taková splňovat (např. pojištění dražebníka, vyhlášení konání dražby, složení dražební jistoty apod.).

Výjimky

Zákon naštěstí pamatuje na výjimky, na které se většina povinností při provádění dražby nevztahuje. Touto výjimkou jsou zejména movité věci, jejichž vyvolávací cena nedosahuje 300.000,- Kč. Pro většinu dosavadních aukcí podle občanského zákoníku tedy v zásadě platí dosavadní pravidla.

Další výjimkou je např. dražba nájemního práva. Zákon se totiž uplatní pouze na dražbu, jejímž účelem je následné uzavření smlouvy kupní.

Konkrétní příklady

1) Dražba nábytku

V případě, že by se dražebník rozhodl prostřednictvím dražby prodat jídelní stůl, jehož vyvolávací cenu by určil na 10.000,- Kč, vztahovala by se na něj výše popsaná výjimka a většinou ustanovení zákona o veřejných dražbách by se řídit nemusel. Naopak pokud by se rozhodl do veřejné dražby udat vzácný ebenový stůl, jehož vyvolávací cenu by určil na 300.000,- Kč, zákon o veřejných dražbách by se uplatnil v plném rozsahu.

2) Prodej nemovitosti

Pokud by se dražebník rozhodl prodat prostřednictvím veřejné dražby nemovitost, není podstatné, zda se jedná o část pole s vyvolávací cenou 150.000,- Kč, nebo o rodinnou vilu s vyvolávací cenou 25.000.000,- Kč. Zákon o veřejných dražbách se prosadí vždy v plném rozsahu.

3) Dražba nájmu

V případě, že se vlastník bytové jednotky rozhodne uzavřít nájemní smlouvu s osobou, která jí předloží nejvyšší nabídku, není povinen postupovat dle zákona o veřejných dražbách vůbec.

Závěr

V návaznosti na článek, ve kterém jsme se věnovali různým podobám internetových (elektronických) aukcí, jsme dnes představili zásadní změny související s novou právní úpravou. Nově budou veškeré dražby, jež jsou pořádány za účelem uzavření kupní smlouvy, v působnosti zákona o veřejných dražbách. Dle konkrétního předmětu dražby se na konkrétní dražby budou vztahovat přísné podmínky, zejména na dražbu nemovitostí a dražbu movitostí s vyvolávací cenou nad 300.000,- Kč.

V případě, že byste se rozhodli prodávat věci prostřednictvím veřejné dražby nebo byste se rozhodli k převodu vlastnického práva jakýmkoli dalším způsobem, neváhejte se na naší advokátní kancelář kdykoliv obrátit. Pro další informace sledujte tento náš web, náš FacebookTwitter (X) či LinkedIn.

 

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz