
Není tlačítko jako tlačítko
Již takřka měsíc jsou účinné legislativní změny v oblasti spotřebitelského práva. Při obchodování se zákazníky, kteří jsou spotřebiteli, platí nová pravidla, která v mnoha případech vyžadují po obchodnících nejen nové nastavení činnosti, ale taktéž úpravy dokumentace a případné úpravy procesů na webovém rozhraní. Právě takovou změnou je úprava tlačítka sloužícího k dokončení nákupu, po kterém celá novela získala své jméno, tedy tlačítková novela.
Od 6. 1. 2023, má obchodník, který se spotřebiteli uzavírá úplatnou smlouvu za použití elektronických prostředků, povinnost dát spotřebiteli jednoznačně najevo, že zmáčknutím příslušného tlačítka, dochází k odeslání objednávky, která je závazná, a že zároveň zavazuje spotřebitele k jejímu uhrazení.
Jak je to správně?
Návod obchodníkům, jak objednávkové tlačítko správně nastavit, dává přímo zákon. Ten uvádí, že při objednávání pomocí tlačítka či jiného obdobného prvku musí toto označeno snadno čitelným nápisem „Objednávka zavazujíc k platbě“. Tlačítko lze nicméně označit i jinou obdobnou formulací, ze které však musí být patrné, že odesláním objednávky se zavazuje zákazník k její úhradě.
Jaké jsou tedy konkrétní možnosti správného označení tlačítka? Znění tlačítka může dle výkladu zákona znít například následovně:
- Objednávka zavazující k platbě,
- Objednat s povinností platby,
- Dokončit objednávku zavazující k platbě,
- Zaplaťte nyní.
Obchodník by se naopak měl vyhnout znění tlačítka, ze kterého není patrná povinnost spotřebitele uhradit objednávku. Za takovou nevhodnou formulaci tlačítka považujeme například:
- Objednejte nyní,
- Povrťte objednávku, nebo
- Potvrdit.
Důležité je také upozornit, že uvedené označení tlačítka by mělo být skutečně na samotném tlačítku. Obchodník by se měl vyvarovat situaci, kdy na tlačítku bude např. „potvrdit“, přičemž dále, mimo samotné tlačítko, by byla informace, že zmáčknutím takového tlačítka se zákazník zavazuje k uhrazení objednávky.
Jaký je následek špatného označení tlačítka?
Ačkoli by se mohlo zdát, že změna označení tlačítka je pouze drobnou úpravou na e-shopu obchodníka, její nesplnění, případně nedostatečné splnění má pro obchodníka značně nepříjemné následky.
Není-li obchodníkem tlačítko nastaveno správně, a není-li tedy zákazník srozumněn s tím, že zmáčknutím tlačítka bere výslovně na vědomí, že se zavazuje k úhradě objednávky, je smlouva neplatná, ledaže by se jí zákazník sám dovolával.
Závěr
Změna označení tlačítka k dokončení objednávky je jednou z nejvýraznějších úpravou, které přinesly nedávné legislativní změny. Správné označení není vhodné podceňovat, jelikož nedostatek může mít za následek neplatnost celé smlouvy.
Nové znění tlačítka je taktéž jednou z mnoha změn, které legislativní změny přinesly do všeobecných obchodních podmínek a dalších dokumentů souvisejících s obchodování se spotřebiteli. Potřebujete-li upravit obchodní podmínky tak, aby byly v souladu s novou právní úpravou? Nejste si jistí jak v některých otázkách správně postupovat? Neváhejte se na nás obrátit.