Nezávazná poptávka

Blog

Mohu nabízet freeware ke stažení na vlastním webu?

06.04.2016

Pokud uvažujete o tom, že byste na svých vlastních webových stránkách nabízeli freeware programy volně ke stažení, možná vás trápí otázka, zda je to vůbec legální a neporušujete autorská či jiná práva. Potřebujete souhlas od vlastníka programu či je jeho souhlas implicitně dán tím, že program označil jako freeware. Je možné každý freeware program nabízet ke stažení? Jaká jsou omezení? V tomto článku dáváme doporučení pro všechny, kteří chtějí nabízet freeware na webových stránkách ke stažení.

Je právně v pořádku nabízet freeware ke stažení na vlastních webových stránkách? Anebo je nutné mít nějakou dohodu s autorem?

Přestože se jedná o freeware, nelze jednoznačně říci, zda může tento freeware software nabízet 3. osoba na svých stránkách volně ke stažení. Doporučujeme se podívat do licenčních podmínek (licenční smlouva freeware programu), ze kterých je možné určit, jaká práva máte jako koncový uživatel.

Typ softwaru šířený jako freeware má téměř vždy své vlastní licenční podmínky. Freeware nepoužívá ve většině případů standarizové licenční podmínky, a to také z důvodu, že se nejedná ani o open source software (otevřený software) ani o free software (svobodný software).

Freeware je specifický software. Narozdíl od FOSS nemá přístupný zdrojový kód. Freeware programy jsou většinou poskytovány zdarma, ale nemusí tomu tak být vždy.

Otázku, zda je možné nabízet freeware programy ke stažení na vlastních webových stránkách, je možné zodpovědět právě z licenční smlouvy. Autor programu v této smlouvě (nejčastěji v sekci “Terms of use” anebo “Conveying“) definuje, jaká práva má koncový uživatel – jinými slovy, co vše můžete s programem dělat.

Upozorňujeme, že pokud najdete freeware s možností ke stažení na cizích webových stránkách, nelze to považovat za signál k tomu, že tento freeware mohou poskytovat 3. osoby volně ke stažení. Důrazně doporučujeme prostudovat licenční smlouvu (licenční podmínky) konkrétního freeware programu.

Mohu nabízet freeware ke stažení na vlastním webu?
4.5 (90%) 2 hlasů

Martin Rosulek

Související služby