Mezinárodní ochranná známka

Získání mezinárodní ochranné známky může být důležitým krokem pro podnikatele, kteří působí ve více zemích. Umožňuje podnikatelům chránit jejich značku a zabránit ostatním v nedovoleném používání jejich ochranné známky ve všech zemích, ve kterých podnikají. V tomto článku se budeme zabývat procesem zápisu mezinárodní ochranné známky a jejími právními dopady.

Co je to mezinárodní ochranná známka?

Mezinárodní ochranná známka je ochranná známka, která je zapsána u Světové organizace duševního vlastnictví (dále jen „WIPO“) a poskytuje ochranu ve více zemích. Systém mezinárodních ochranných známek se řídí Madridským protokolem, což je mezinárodní smlouva, která zajišťuje zjednodušený proces zápisu ochranných známek ve více zemích.

Madridský protokol umožňuje podnikatelům podat jedinou žádost o zápis ochranné známky ve více zemích. To zjednodušuje proces zápisu ochranné známky ve více zemích a snižuje administrativní a právní náklady spojené se zápisem ochranné známky v každé zemi zvlášť.

Proces zápisu mezinárodní ochranné známky

Pro zápis mezinárodní ochranné známky je nutné nejprve podat přihlášku národní ochranné známky u národního úřadu pro ochranné známky. V České republice se jedná o Úřad průmyslového vlastnictví (dále jen „ÚPV). ÚPV poté žádost přezkoumá, aby se ujistil, že splňuje požadavky pro zápis. Pokud je žádost schválena, bude ochranná známka u ÚPV zapsána.

Jakmile je národní ochranná známka zapsána u ÚPV, je již možné podat mezinárodní přihlášku u WIPO, a to rovněž prostřednictvím ÚPV. Mezinárodní přihláška musí obsahovat údaje o zápisu národní ochranné známky a musí v ní být uvedeny země, ve kterých si podnikatel přeje svou ochrannou známku zapsat.

WIPO mezinárodní přihlášku přezkoumá a předá ji úřadům pro ochranné známky v zemích uvedených v přihlášce. Úřady ochranných známek v jednotlivých zemích pak přihlášku také přezkoumají a rozhodnou, zda zápis ochranné známky ve své zemi schválí, nebo zamítnou.

Namísto národní ochranné známky je také možné si nejprve zapsat ochrannou známku Evropské unie. Žádost o mezinárodní přihlášku se pak ale nebude podávat prostřednictvím ÚPV, nýbrž prostřednictvím Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).

Poplatky za zápis mezinárodní ochranné známky

Poplatky na zápis mezinárodní ochranné známky se mohou lišit v závislosti na několika faktorech, včetně počtu zemí, v nichž se žádá o ochranu, typu zboží nebo služeb, na které se ochranná známka vztahuje, a způsobu podání přihlášky. Poplatky za přihlášku mezinárodní ochranné známky podanou prostřednictvím Madridského systému se tak v zásadě mohou pohybovat v řádu nižších desítek až stovek tisíc korun.

Právní důsledky zápisu mezinárodní ochranné známky

Zápis mezinárodní ochranné známky poskytuje podnikatelům právní ochranu jejich ochranné známky ve více zemích. Tato ochrana zahrnuje výhradní právo používat ochrannou známku ve spojení se zbožím nebo službami, na které se zápis ochranné známky vztahuje.

Pokud jiný podnikatel používá ochrannou známku, která je podobná nebo totožná se zapsanou ochrannou známkou, může to být považováno za porušení práv k ochranné známce. To může vést k soudnímu řízení proti podnikateli, který porušuje práva, včetně soudních zákazů, náhrady škody a v některých případech i trestních sankcí.

Je však důležité si uvědomit, že zápis mezinárodní ochranné známky nezaručuje v každé zemi stejnou ochranu. Každá země má své vlastní zákony a předpisy týkající se ochranných známek a proces zápisu se může v jednotlivých zemích lišit.

Pokud byste potřebovali pomoc se zápisem mezinárodní ochranné známky, neváhejte se na nás obrátit.

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz