Nezávazná poptávka

Blog

Facebook a jeho nová služba Marketplace

17.10.2017

Věděli jste, že Facebook před nedávnem spustil novou funkci s názvem Marketplace (Tržiště)? V dnešním článku se na ni blíže podíváme.

Služba Marketplace zprostředkovává prodej zboží mezi jednotlivými uživateli (fyzickými osobami) Facebooku (podobně funguje v České republice velmi známé Aukro.cz, které zprostředkovává prodej mezi svými uživateli). Již dříve fungovaly na Facebooku četné skupiny, kde mohli lidé nabízet zboží k prodeji. Dle vyjádření společnosti Facebook takových skupin využívalo přes 550 milionů (z celkového počtu cca 2 miliard) uživatelů Facebooku po celém světě, a proto se Facebook rozhodl celý proces výrazně zjednodušit. Služba Marketplace byla nejprve spuštěna v USA, Velké Británii a několika dalších států světa. Naposledy byla služba rozšířena do 17 států v Evropě, včetně České republiky.

Dle odborníků by služba Marketplace mohla velice ohrozit nynější tuzemské poskytovatele podobných služeb, jako je např. Aukro, Sbazar, Bazoš. Služba Marketplace funguje jako většina těchto domén, to znamená, že se specializuje na prodej použitého zboží mezi jednotlivými uživateli (fyzickými osobami) a funguje jen jako zprostředkovatel těchto služeb. V České republice používá Facebook asi 4,5 milionů uživatelů, což je bezmála polovina české populace. Lze tedy předpokládat, že lidé v Česku budou službu Marketplace hojně využívat. Služba Marketplace by mohla být velkou konkurencí pro současné poskytovatele obdobných služeb.

Systém prodávání věcí na Facebooku před implementací služby Marketplace měl řadu úskalí. Facebookové skupiny, zaměřené na prodej zboží, obsahovaly pouze omezený počet uživatelů, a proto Vaši nabídku zboží mohla vidět jen omezená skupina lidí. Ve službě Marketplace může Vaši nabídku vidět v podstatě každý uživatel této služby. Dalším problémem byla komplikovaná domluva o prodeji zboží. Nynější úprava komunikaci mezi uživateli oproti dřívějšku výrazně zjednodušuje (např. si nemusíte nikoho přidávat do přátel atd.).

Jak služba vlastně funguje a kde ji lze najít? V počítačové verzi Facebooku lze najít Marketplace na hlavní stránce v liště v levém horní rohu. Na mobilních verzích se umístění této služby liší dle platformy. Na platformě Android lze najít Marketplace v horní liště vedle upozornění a na platformě iOS lze najít emblém služby v dolní liště aplikace Facebook.

Po rozkliknutí symbolu služby Marketplace se otevře známé facebookové rozhraní. Marketplace umožňuje filtrovat nabízené položky dle kategorií a lokality, což umožňuje nahradit právě facebookové skupiny orientované na prodej určitého druhu zboží. Přidat položku na Marketplace je velice snadné. Stačí zadat název zboží, cenu, lokalitu, kategorii a případně popis a fotografii prodávaného zboží. Celá domluva ohledně předání zboží a finanční transakce se uskuteční skrze službu Facebook Messenger. Facebook do budoucna počítá dokonce i s možností platby pomocí Facebook Messengeru.

Pokud nebudete chtít novou službu Marketplace vůbec využívat, tak v žádném případě nemusíte. Na rozdíl od prodejních skupin Facebook striktně odděluje službu Marketplace od ostatních funkcí a služeb Facebooku.

Marketplace se pravděpodobně bude potýkat i s některými problémy. Dle průzkumů má část uživatelů Facebooku falešný účet. To může, vzhledem ke skutečnosti, že službu Marketplace může využívat každý uživatel Facebooku, působit při prodeji zboží problémy. Na internetu se dále objevuje velké množství nepoctivých uživatelů, kteří nemusí prodej zboží prostřednictvím služby Marketplace myslet vážně. Dle podmínek užití služby Facebook sice nikdo nesmí inzerovat zboží, které nemá v úmyslu prodávat, realita však může být jiná. Otázkou dále zůstává i regulace ze strany Facebooku, která bude s největší pravděpodobností potřebná. Domníváme se však, že by služba Marketplace měla být regulována co nejméně.

Tyto problémy by mohla eliminovat možnost prohlédnout si profil prodejce zboží, kde by kupující mohl vidět hodnocení prodejce, historii jeho prodejů a případně i počet společných přátel.

A jaký bude další vývoj služby Marketplace? To můžeme pouze spekulovat. Dle některých odborníků by se mohl Marketplace dále zaměřit na zprostředkovaní prodeje zboží nejen mezi jednotlivými fyzickými osobami, ale i mezi spotřebiteli a podnikateli. Situaci ohledně služby Marketplace pro Vás budeme průběžně sledovat.

Máte k službě Facebook Marketplace nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat.

Facebook a jeho nová služba Marketplace
4 (80%) 2 hlasů

Petr Vltavský

Zajistím plnou právní podporu Vašeho e-shopu. Dále se zabývám především spotřebitelským právem, autorským právem a právem duševního vlastnictví.

Související služby