E-shopy musí zasílat celé znění obchodních podmínek zákazníkovi, pouhý odkaz nestačí

Namísto čtení si poslechněte audio Podcast

Anebo shlédněte rovnou video-prezentaci

Připravili jsme pro Vás video Podcast na téma povinného zasílání obchodních podmínek pro provozovatele e-shopů. Vše také ke stažení v PDF v odkazu na konci článku.

Co říká zákon o povinném zasílání obchodních podmínek?

Problematiku zasílání obchodních podmínek zákazníkovi řeší nový občanský zákoník konkrétně ve dvou ustanovení.

Ustanovení NOZ § 1827 odst. 2

„Uzavírá-li se smlouva za použití elektronických prostředků, poskytne podnikatel spotřebiteli v textové podobě kromě znění smlouvy i znění všeobecných obchodních podmínek.“

Ustanovení NOZ § 1819

„Textová podoba je zachována, jsou-li údaje poskytnuty takovým způsobem, že je lze uchovat a opakovaně zobrazovat.“

Právní dovození zákonného ustanovení

Z výše uvedených ustanovení nového občanského zákoníku dovozujeme, že je skutečně nutné zasílat celé znění obchodních podmínek zákazníkovi.

Pouhý hypertextový odkaz na obchodní podmínky uveřejněné v e-shopu nestačí.

Časem může totiž provozovatel obchodní podmínky změnit (odkazovat tedy budou na aktualizované znění oproti stavu VOP, za kterých konkrétní zákazník smlouvu uzavřel), odkaz může být po čase nefunkční, může nastat technický výpadek e-shopu, atd.

Z těchto důvodů doporučujeme provozovatelům e-shopů, aby zasílali svým zákazníkům celé znění obchodních podmínek, např. jako PDF přílohu v potvrzené objednáce.

Znění obchodních podmínek lze také vložit do těla, pokud je např. technicky náročné pro Váš e-shop vkládat PDF přílohu do emailu, které odesíláte klientům.

Zákazník má tak možnost si obchodní podmínky, za kterých smouvu uzavřel, vytisknout či uložit.

A co když vytvořím archiv obchodních podmínek? Bude stačit poslat klientům odkaz?

Vytvoření archivu konkrétních znění obchodních podmínek v této chvíli skutečně nepomůže. Přestože budete na e-shopu uchovávat veškeré znění obchodních podmínek k jednotlivým datům, toto řešení není právní jisté.

Stále totiž může nastat technický výpadek, expirace domény/hostingu, napadení webu a jeho nedostupnost či se rozhodnete pro ukončení podnikání ve Vašem e-shopu. Zákazník v těchto případech ztratí možnost přístupu k obchodním podmínkám a Vy jako provozovatel e-shopu tak nesplňujete povinnost uloženou zákonem (přečtěte si článek: Česká obchodní inspekce potrestala 78% e-shopů).

Máte dotaz či otázku? Zeptejte se

Naše advokátní kancelář zpracovává obchodní podmínky a poskytuje právní poradenství online podnikatelům.

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz