12 právních tipů, které by měl každý e-shopař znát

Sestavili jsme speciálně pro provozovatele e-shopů řadu článků, které upozorňují na nejčastější chyby a zároveň obsahují užitečné rady, jak upravit online podnikání, aby bylo legální a nebyla vám udělena pokuta. Články obsahují doporučené právní postupy publikované advokátní kanceláří specializované na IT právo, obchodní právo a právní poradenství pro online podnikatele.

Pokud již e-shop provozujete nebo se chystáte internetový obchod spustit, doporučujeme vám přečíst si níže uvedené články, které se zaměřují právě na legální provoz internetových obchodů a výdělečných webových portálů.

Vkládání YouTube videí na e-shop

E-shopaři často využívají cizí YouTube videa pro demonstraci svých vlastních produktů nabízených na internetovém obchodě. Podmínky YouTube ale zakazují linkování cizích videí za komerčním účelem. V článku Vkládání YouTube videí na e-shop jsme rozebrali postup, jakým se mohou e-shopaři a další provozovatelé webových portálů vyhnout definici “komerční způsob” a jak docílit toho, abychom mohli vkládat YouTube videa na své webové stránky legálně.

Právní limity vkládání YouTube videa na e-shop

Jak legálně pracovat s databází emailových kontaktů

Zasílání emailů je regulováno speciálním zákonem, a to především s ohledem na zasílání tzv. obchodních sdělení. Každý e-shopař by měl vědět, jak nakládat se získanými kontakty tak, aby neporušoval zákon. Úřad pro ochranu osobních údajů je ve své činnosti stále aktivnější a může udělit až několika milionové pokuty. Stále častěji se mluví o tzv. emailovém maretingu (email marketingu).

Jak legálně pracovat s databází emailových kontaktů.

Co vše musíte mít uvedeno v obchodních podmínkách e-shopu

Obchodní podmínky e-shopu jsou základním právním dokuemntem při prodeji zboží či služeb přes internet. Každý provozovatel e-shopu či výdělečného webového portálu by jim měl věnovat dostatečnou pozornost. Podívejte se na článek Co vše musíte mít uvedeno v obchodních podmínkách a zkontrolujte si, že vaše obchodní podmínky obsahují všech 22 bodů, který jsme v článku uvedli.

Chystáte se nebo provozujete e-shop velkoobchod? Pak pro vás máme tip

Provoz velkoobchodu otevírá pro provozovatele e-shopu velké možnosti. Protože se jedná o vztah podnikatel – podnikatele, můžete si budoucí vztahy upravit téměř libovolně, zákon zde ponechává velmi velkou dispozici s právy a povinnostmi obou subjektů vztahu. Přečtěte si článek Tipy pro e-shop velkoobchodu, kde se dozvíte, zda vaše činnost může být považováno za velkoobchodní a jak upravit právní vztahy ve Váš prospěch.

Nabízíte a prodáváte služby na internetu? Víte, jak se bránit reklamacím?

Výborný článek shrnující nejzákladnější otázky, se kterými se provozovatelů webových portálů poskytující služby setkávají. Proč, jak a kdy lze reklamovat službu, jaké jsou důvody reklamace, rozebíráme blíže práva z vadného plnění. Věděli jste, že nelze reklamovat výsledek služby, ale pouze její rozpor? Jaká je lhůta pro reklamaci a jak správně postupovat?

Údaje, které musí e-shop poskytnout o prodávaném zboží

Zaměřili jsme se nad právní úpravou prezentovaného zboží při prodeji přes internet. Pokud prodáváte v e-shopu jakékoli zboží, zákon vám ukládá hned několik povinností, které musíte splnit. Zveřejněním těchto informací tzv. naplňujete spotřebitelská a další práva zákazníků. Přečtěte si článek Údaje které musí e-shop poskytnout o prodávaném zboží a přesvědčte se, zda skutečně na svém e-shopu zveřejňujete vše.

Jaké formuláře musí e-shop povinně zveřejnit?

Poskytujete ve svém e-shopu návštěvníkům formuáře? Některé formuláře jsou tzv. dobrovolné, jiné zákon ukládá jako povinnost zveřejnění každému e-shopu, který prodává spotřebitelům. Formuláře se uplatňují především při odstoupení od smlouvy a reklamacích. Víte, jaké formuláře konkrétně musíte mít na svém e-shopu zveřejněné, dle nového občanského zákoníku?

Stanovení smluvní pokuty, jedna z nejčastějších chyb e-shopů

Ukládání smluvních pokut spotřebitelům je velmi diskutovaným tématem mezi e-shopaři. Ukládání smluvních pokut spotřebiteli v obchodních podmínkách není možné. Pro provozovatele e-shopu máme však dobrou zprávu, protože je možnost upravit obchodní podmínky tak, abychom kýženého výsledku dosáhli jinak, nežli zákonem zakázané smluvní pokuty.

Legální stanovení smluvní pokuty v e-shopu.

Slevové portály nezprostředkovávají služby, provozovatelé na to mohou doplatit

Slevové portály za žili v České republice velký boom. Bohužel velký počet slevových portálů nerespektovalo právní regulace a snažilo se zákon obejít. Pokud nějaké slevový portál provozujete nebo se chystáte odkoupit, určitě nepřehlédněte článek Slevové portály nezprostředkovávají služby, ale služby poskytují, ve kterém rozebíráme chyby provozovatelů a nabízíme rovněž řešení, jak provozovat slevový portál legálně.

Co dělat, když zákazník odmítá převzít zboží?

Často se e-shopaři mohou setkat s případem, kdy si zákazník zboží objedná, ale už si jej nepřevezme. Provozovatelům e-shopu nabízíme návod, jak tuto nepříjemnou záležitost, která je spojena se zvýšenými náklady, ošetřit.

Zveřejňujete fotografie? Pozor na licence, vše musí být legálně

Ať už se jedná o produktové fotografie či doplňkové foto e-shopu, pro každý obrázek musíte mít “právo” ho takto využít. V odborném světě se hovoří o tzv. licencí pro fotografie. Doporučuje k přečtení velmi užitečný a poučný článek o legálním používání fotografií na e-shopu či webu.

Víte, že ne vždy může zákazník odstoupit od smlouvy

Zákonná možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu je jedním z nejvýraznějších případů ochrany spotřebitele při online nákupu. Zákon ale zároveň stanovil řadu případů, kdy toto odstoupení není možné. V článku Kdy nelze odstoupit od smlouvy nabízíme provozovatelům e-shopů přehled skutečností, na které by neměli zapomínat – a v těchto případech nemusí provozovatel e-shopu uznat případné odstoupení od smlouvy spotřebitele.

Kdy nemůže zákazník odstoupit od smlouvy

Kontaktní formulář

Čekejte prosím, odesílám Váš dotaz